Gazeteci, yazar, akademisyen Neşe Mesutoğlu’nun röportajlarından derlenmiş ve genişletilmiş arşiv niteliğindeki İstanbul serisi üç kitaptan oluşuyor. “İstanbul-Hayalden Gerçeğe Sözden Yazıya”, “Sanatçıların İstanbul’u” ve “Yazarların İstanbul’u. Her bir kitapta alanının çok önemli isimlerinin İstanbul’un simgeleri, tarihi, değişimi, edebiyatta ve sanattaki yeri üzerine  görüşleri, değerlendirmeleri bulunuyor. Bizim en çok ilgimizi çeken ise elbette “Yazarların İstanbul’u”. Edebiyatta en önemli öğelerden birisi olan “mekân” kavramını genişleterek tüm bir şehre yayan bir sorunun da peşinden gitmeden edemedik; “İstanbul’u en iyi anlatan sanatçılar kimler?” İşte bu soruya ünlü yazar ve sanatçıların cevapları! Belki yeni okuma ve incelemelere başlarken size yol gösterir. Bu vesileyle aramızdan ayrılmış olan Aydın Boysan, Çetin Altan ve Semavi Eyice’yi de hasretle yad edelim.

Ahmet Ümit:

“Şair, şüphesiz, İstanbul’u Dinliyorum şiiriyle Orhan Veli. şarkı derseniz, Yajya Kemail’in şiiri ve Münir Nurettin Selçuk’un bestesi Sana Dün Bir Tepeden Baktım Aziz İstanbul. Yazar olarak iki isim var. Biri romancı Ahmet Hamdi Tanpınar, diğeri öykücü Sait Faik.”

Buket Uzuner:

“Şairlerden Yahya Kemal ve Orhan Veli. Yazarlardan Sait Faik, Tomris Uyar, Orhan Pamuk. Ressam olarak İstanbul kadınlarını Kezban Arca Batıbeki, İstanbul kedilerini ise Gürbüz Doğan Ekşioğlu en iyi anlatan isim.  Şarkılardan aklıma gelen Şebnem Fera, Müzeyyen Senar. Şarkı derseniz Ada Sahillerinde Bekliyorum. Cazdan popa, Araplardan Azerilere, Yunanlılardan Bosnalılara ve fasılla gençlere ulaşan onlarca farklı söylenişiyle rekor kıran İstanbul şarkısıdır bence.”

İlber Ortaylı:

“Şairlerden Nedim, Yahya Kemal, Nazım Hikmet İstanbul’u çok sever ve iyi terennüm ederler. Ahmet Hamdi ve Orhan Veli de öyle. Yazarlardan Ahmet Rasim ve Hüseyin Rahmi. Gerçekten Eski İstanbul’u anlattığım üç unsurla sevmek istiyorsan, bu yazarları okuyacaksın. “

Ara Güler:

“Şair Orhan Veli’den İstanbul’u Dinliyorum Gözlerim Kapalı. Yazar Yahya Kemal. Ressamsa Orhan Peker.”

Çetin Altan:

“Yüz sene sonraya bakmal lazım. Türkçe ne olacak? Türkçeyi en iyi bilenler ne oldu? Refik Halit Karay ne oldu? Yirmi üç sene sürgün yattı. “Methedene para veririm,” diyor. İstanbul’u ondan yazmıyor. Yazsa bile, “Böyle bir şehrin padişahı sensin,” diyor. Yüz sene dayanamayan yazıya “yazı” denmez. Dostoyevski’ye bak, yüz sene vazgeçilmez bir yazar. Karizman olmasa bile, özenin yeter.”

Hıfzı Topuz:

“Yahya Kemail’in şiirleri İstanbul’u çok güzel anlatır. Yazarlar dersen; Abdülhak Şinasi Hisar, Sermet Muhtar.”

Sunay Akın:

“İskender Pala’yı çok beğeniyorum. Çok başka bir yönünü anlatıyor İstanbul’un. O da çok güzel bir enstrüman. Selim İleri her zaman. Çok naif anlatıyor. Ahmet Ümit işin i çine polisiyeyi katıyor. Çok güzel bir enstrüman. Çok zengin bir orkestrası var İstanbul’ın yazarlar konusunda, çok nitelikli. Buket Uzuner’i çok beğeniyorum. Unuttuklarım tabii ki var. “

Emre Kongar:

“Yahya Kemal Beyatlı, Orhan Veli Kanık ve Münir Nurettin Selçuk.

*Yazarların İstanbul’u, Neşe Mesutoğlu, Pozitif Yayıncılık, Kasım 2012.