Sevengül Sönmez

Yayıncılık Okulu Koordinatörü / Editör

Biyografi

1973’te Almanya’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğretimini İstanbul’da tamamladı. 1994’te Hacettepe Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdikten sonra aynı bölümde lisansüstü eğitimini tamamladı.

1998’den bu yana, Cumhuriyet Kitap, Radikal Kitap, Kitaplık, Virgül, Varlık gibi dergilerde yazıları yayımlanıyor. YKY için Sait Faik’in bütün eserlerinin editörlüğünü yaptı, Sait Faik’in mektuplarını Karganı Bağışla adı altında yayımladı. Sabahattin Ali’nin bütün eserlerinin eleştirel basımını Delta serisinden yayımladı ve mektuplarını Hep Genç Kalacağım adıyla bir araya getirdi. Sabahattin Ali’nin öykülerinden oluşan seçkisi de Kamyon adıyla yayımlandı. Sabahattin Ali’nin yaşamöyküsü fotoğraflarla anlatan Bir Fotoğraf Camı (2007), Fotoğrafını Bekliyorum (2012) sergilerinin küratörlüğünü yaptı.

Adalar Müzesi’nin edebiyat danışmanlığı, Sait Faik Müzesi, Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi, Ziya Gökalp Müzesi küratörlüğünü de üstlendi. Adalar Müzesi’nde Adalar, Yazarlar, Şairler, Mitostan Edebiyata (2011) adlı bir sergi açtı.

Sönmez , Adalar Müzesi edebiyat danışmanlığı dışında Sait Faik Müzesi, Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi ve Ziya Gökalp Müzesi  kuratörlüğü görevinde bulundu. Adalar Yazarlar Şairler adlı sergisini Adalar Müzesi’nde düzenledi. Melih Cevdet Anday çalışması da ilgi görüp atıf aldı.

İthaki Yayınları için Kemal Tahir’in yayımlanmamış öykülerini kitaplaştırdı. Everest Yayınları için Melih Cevdet Anday’ın bütün eserlerini ve Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın eserlerinin sadeleştirilmiş basımlarını hazırlamaktadır.

Çok sayıda kitabın editörlüğünü üstlendi. Yapı Kredi Yayınları, Koç Üniversitesi Yayınları, Bilgi Üniversitesi Yayınları, Everest Yayınları, Kapı Yayınları, Can Yayınları olmak üzere farklı yayınevlerinde editör, çevirmen, yayına hazırlayan olarak yayıncılık sektörünün pek çok alanında çalıştı.

Editörler Platformu kurucu üyelerindendir.

2009-2015 arasında Bilgi Üniversitesi’nde edebiyat arşivi yöneticiliği yaptı ve Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nde editörlük dersleri verdi. TYB ile Bilgi Üniversitesi’nin 2012 öğretim yılında başlattığı Yayıncılık Okulu’nun koordinatörlüğü de yapmakta ve bu programda ders vermektedir.

2012-2015 arasında TİMAŞ Yayınları’nda Editörlük biriminin danışmanlığını yürüttü.

2015-2016 Bahar sömestrinde Essen-Duisburg Üniversitesi’nde ders verdi.

Ayrıca halen Okuma Kültürünü Yaygınlaştırma Platformu kısa adıyla OKUYAY Platformunda Sektörel Uzman olarak görev almaktadır.

Yayımlanmış kitapları:
A’dan Z’ye Sait Faik, YKY, Şubat 2007
A’dan Z’ye Sabahattin Ali, YKY, Temmuz 2009
İstanbul’un 100 Ailesi, 2010