Roald Dahl, hali hazırda en çok satan çocuk kitapları yazarıdır. Kitaplarını yazdığı yıllardan bu yana kimbilir kaç kuşak Matilda, BFG ve Willy Wonka ile büyümüştür. Her kuşak kendi çocuklarına onun kitaplarını okutmak hevesiyle yanmıştır. Masalsı hikâyelerindeki fantastik öğelerin bolluğu, çocukların dünyasını belki biraz vahşice anlatımıyla da haliyle sinema yönetmenlerinin de ilgisini çekmiş Roald Dahl kitapları. Hadi bir göz atalım;

Willy Wonka ve Çikolata Fabrikası (Willy Wonka and The Chocolate  Factory)

Roald Dahl’ın en bilinen kitabının ilk sinema filmi. Charlie annesi, babası, büyükanneleri ve büyükbabaları ile aynı evde yaşamaktadır. Ailenin tek lüksü Charlie’ye doğum günlerinde bir paket çikolata alabilmektir. Tabii ki Charlie’nin evinden bile gözüken ve dünyanın en ünlü çikolatalarını üreten Willy Wonka Fabrikası’ndan. Tüm çocukların taptığı bu çikolata fabrikasının sahibi Wonka bir gün bir çekiliş düzenler. Çikolatalarının içindeki altın bileti bulan beş çocuk Wonka ile beraber fabrikayı gezme fırsatı yakalayacaktır. Ve bizim Charlie biletlerden birisini buluverir. Sonrası kitap ya da filmde…

Kitap ilk olarak 1971’de Mel Stuart’ın yönetmenliğinde film haline dönüştürülmüş. Başrolünde o dönemin çok sevilen komedi filmleri oyuncusu Gene Wilder var. Bu filmin bir özelliği de senaryosunu Roald Dahl’ın yazmış olması. Filmin IMDb puanı da bayağı yüksek 7,8.

Dünya Şampiyonu Danny (Danny, The Champion of The World)

Roald Dahl’ın  sıcak ve sevgi dolu bir öyküsüdür. Danny annesini kaybetmiş ve oto tamircisi babası ile yaşamakta olan bir çocuktur. Bir gece uyandığında babasını yatağında bulamaz. Babası geri döndüğünde ise onun bir sırrını öğrenecek ve kendisini heyecanlı bir maceranın parçası olarak bulacaktır. Babasının gizemli öyküsünü ve Danny ‘nin nasıl dünya şampiyonu olduğunu öğrenmek istiyorsanız kitaba koşun.

Kitap 1989’da yönetmen Gavin Millar tarafından televizyon filmi olarak çekilmiş. Senaryosunu John Goldsmith yazmış. Başrolünde ise çok ünlü bir isim var; Jeremy Irons. IMDb puanı ise 6,8.

Koca Sevimli Dev (The BFG)

Sophie kimsesiz bir kız çocuğudur. Kaldığı yurtta bir gece uğursuz bir sesle gözlerini açar. İnanılmaz gibi görülse de bir dev sokakta dolaşmakta ve açık pencerelerden çocukları aldığı gibi torbasına atmaktadır. Sophie korkuyla yatağa girse de devin ellerinden kurtulamaz. Böylece Sofie’nin devler ülkesindeki macerası başlar. Koca Dev’i yakından tanımak ister misiniz?

Koca Sevimli Dev, 1989 yılında animasyon olarak çekilmiş. Yönetmen Brian Cosgrove, uyarlama ise John Hambley’e ait. Sophie’yi Amanda Root, BFG’yi ise David Jason seslendirmiş. Yönetmenin ifadesine göre, filmin ilk gösteriminde Roald Dahl ayağa kalkmış ve alkışlamış. IMDb puanı 6,7.

Cadılar (The Witches)

Küçük bir erkek çocuğu ailesini bir trafik kazasında kaybeder. Ninesi onu Oslo’ya yanına alır. İkisi birlikte İngiltere’de bir tatile çıkarlar. Ama nasıl bir şanssa kaldıkları otelde cadılar toplantısı vardır. Bu zavallı çocukta onların arasında kalıverir ve cadılar onu bir fareye çevirirler. Bir fare olarak yaşamayı öğrenmek isteyenler için…

Cadılar 1990’da filme alınmış. Yönetmen koltuğunda Nicolas Roeg oturuyor. Senaryosunu Allan Scott yazmış. Başrolünde ise Cadıların Cadısı karakterine bürünen Angelica Houston var. Roald Dahl’ın filmi seyrettikten sonra dehşete düştüğü, filmi kaba ve şiddet dolu bulduğu da söylenmekte. IMDb puanı ise 6,8.

Dev Şeftali (James and The Giant Peach)

James de Dahl kitaplarındaki birçok çocuk gibi kimsesiz kalmıştır. İki teyzesinin yanına sığınır. Teyzeler yine diğer Roald Dahl kitaplarındaki büyükler gibi zalimdir. Ama James’in hayatına dev bir şeftali ve biraz garip böcekler girer. Hep beraber bu dev şeftalinin üzerinde bir yolculuğa çıkarlar. Rotaları Amerika’dır. Bu yolculukta fantastik hayvanlarla karşılaşmaları da olağan bir Roald Dahl kitabı için garip değil.

Kitap animasyon olarak 1996 yılında çekilir. Yapımcı firma Walt Disney. Yönetmen Henry Selick. Senaryo ise Karey Kirkpatrick’e ait. Seslendirenler arasında Simon Callow ve Richard Dreyfuss bulunmakta. IMDb puanı 6,7.

Matilda

Roald Dahl’ın en bilinen kitaplarından ve kahramanlarından biridir. Son derece zeki olan Matilda’nın talihsizliği, kendi kriterlerine göre, onu “aptal” bulan bir ailede doğmuş olmaktır. Neyse ki son derece iyi bir öğretmenle karşılaşır. Ama bir süre sonra öğretmenin de bir “kötü büyük” ile başının belada olduğu anlaşılır. Matilda ve öğretmeni daha güzel bir hayata giden yolu beraber bulmaya çalışırlar.

1996 yılı yapımı olan filmin yönetmen koltuğunda dev bir isim oturuyor; Danny DeVito. Senaryosunu ise Nicholas Kazan yazmış. Başrollerde Danny DeVito, Rhea Perlman ve Embeth Davidtz var. Matilda rolünde ise Mrs. Doubtfire filminden anımsayacağınız Mara Wilson oynuyor. IMDb puanı 6,8.

Yaman Tilki (Fantastic Mr. Fox)

Üç hain çiftçinin kendilerinden başka bir canlıya yaşam hakkı vermeyecek kadar gözleri dönmüştür. Tilki Bey, Tilkiye Hanım ve onların yavrularının peşindedirler. Çünkü tavuk, kaz ve hindi çiftliği sahibi olan bu çiftçiler, Tilki ailesinin çiftliklerini pazar gibi kullanmalarından hoşnut değildirler. Ama Tilki Bey’in de aklında kırk tilki daha  dolaşmaktadır.

Yapımcılığını Twentieth Century Fox’un üstlendiği animasyon 2009 yılında çekilmiş. Yönetmen koltuğunda yine ünlü bir isim var; Wes Anderson. Üstelik senaryoyu da kendisi yazmış. Seslendirme kadrosu ise birbirinden ünlü isimlerle dolu. George Clooney, Merly Streep, Bill Murray,  Wes Anderson, Willem Dafoe, Owen Wilson. IMDb puanı ise 7,8.

Charlie’nin Çikolata Fabrikası (Charlie’s Chocolate Factory)

Hikâyeyi yukarı da anlattık zaten. Tekrar edip sizi yormayalım.  1971’den sonra kitabın tekrar bir filmini çekme niyeti her filmiyle gönlümüzü fethetmeyi başaran Tim Burton’a kısmet olmuş. Yönetmen koltuğuna kurulan Burton’ın kitabın şanına yakışır fantastik bir film meydana çıkardığına kuşku yok. Senarist ise John August. Bu ismi Ölü Gelin, Big Fish, Charlie’nin Melekleri filmlerinden hatırlıyoruz. Tim Burton onunla çalışmayı seviyor gibi.

Filmde Willo Wonka’yı Johnny Deep oynuyor. Onu anlatmamıza gerek yok sanırız. Charlie rolünde ise Spiderwick Günlükleri’nde de başrol oynayan Freddie Highmore var. Diğer rollerde de gayet tanıdığımız, bildiğimiz isimler var; Helena Bonham Carter ve Christopher Lee mesela. Filmin IMDb puanı ise pek yüksek değil 6,7.

Çikolata meraklıları için bir not düşelim. Filmde kullanılan çikolatalar Brighton’daki Choccywoccydoodah firması tarafından üretilmiş.

Koca Sevimli Dev (The BFG)

Yine yeni yeniden BFG. Anlaşılan o ki Roald Dahl kitaplarını filme çevirmeye doymuyor yönetmenler. Bu sefer bir efsane yönetmen koltuğunda; Steven Spielberg.  Senaryoyu ise E.T’nin senaristi Melissa Mathison yazmış. Kendisi E.T. ile En İyi Senaryo dalında Bafta ve Oscar ödüllerine sahip. Sophie rolünde Ruby Barnhill, BFG rolünde ise Mark Rylance var.  Filmin IMDb puanı 6,5. Ama bize göre biraz insafsız olmuş bu puan.

Biz derlemeyi en bilinen filmler üzerinden yaptık. Yoksa Roald Dahl kitaplarından uyarlanmış kısa filmler, televizyon dizileri de var. Keyifle izleyin!