“Issız bir adaya düşseniz yanınıza hangi kitapları alırdınız? On tanesini sıralayın,”  deseler ne derdiniz? Kitabevi One Grand Books ünlü yazarlara bu soruyu sormuş ve cevaplarını www.vulture.com da paylaşmış. Aşağıda “Vişnenin Cinsiyeti”, “Tutku”, “Tek Meyve Portakal Değildir”, “Normal Olmak Varken Neden Mutlu Olasın” kitaplarının ünlü yazarı Jeanette Winterson’ın listesini ve kendine has diliyle bu kitapları seçme nedenlerini bulabilirsiniz.

“Bir kitap rafı bir liste  değildir, e-okumanın çok cazip olmayışının pek çok nedeninden biri de budur. Gözlerimiz kitap raflarının arasında dolaşır, alfabetik ya da belirli bir düzende değil çünkü biz eski arkadaşlar, geçmişten anılar ve yeni hazlar bulmak için bakarız. Bir kitap rafının zaferi budur. Hiç kimse, “Gel, benim Kindle listeme bak,” demez. Kitap rafları algoritmalarla da düzenlenmez. Zihinlerimizin başkalarının zihinleriyle çarpışması daha heyecan vericidir. Benim minik kitap rafım düzenli değil,  bir düzende değil ve kesinlikle belirleyici değil.

Atmaca’nın A’sı – Helen Macdonald

Babasının ani ölümünden sonra, Helen Macdonald acısıyla bir atmacayı evcilleştirerek başa çıkar. Acının vahşi, yok-dili ifadesini burada bulur. Dahasını da; onunla ilişkimizi; sevmeyi nasıl öğrendiğimizi – ve neden bunu yapmak istemeyebileceğimizi. Acılı, etkileyici, kurtarıcı, bu kitap kalbimin üzerinde uçuyor ve aniden iniyor. Yakalandım.

Orlando-Virginia Woolf

“Oğlan–çünkü günün modası bir bakıma gizlese de cinsiyeti su götürmezdi…”* diye başlar ve biz bu görkemli, keyifli romanın gerisini oğlanın cinsiyeti konusunda şüphe ederek okuruz. Dile yazılmış bir aşk mektubu, ikilikle yapılan bir zamanda-yolculuk düellosu.

* Çeviri: Seniha Akar

Bu Kitap Hayatınızı Kurtaracak – A.M. Homes

Onun yazışını seviyorum. Bu kısa roman klasik bir Homes; reçeteli uyku ilacından sonra Amerikan Rüyası. En az beklediğiniz yerde aşkın meraklı gücü.

Collected Poems – Adrienne Rich (Türkçe’de yayımlanmamış)

Yirminci yüzyılın ya da herhangi bir yüzyılın en iyi şairlerinden biri. Politika ile şiiri ayrı tutmayı reddedişi onu önemli, keskin, sinirli, geçerli kıldı. Gemi enkazında bir dalgıç.

Kurtlarla Koşan Kadınlar-Clarissa Pinkola Estés

Biliyorum ki bu kitap kızlar için Joseph Campbell, ama sonra Yıldız Savaşları Üçlemesi’nde Prenses Leia dışındaki kadınların filmin 386 DAKİKA’sının 63 SANİYE’sinde konuştuğunu hatırladığımızda, işte o zaman, bizim bu büyük, akıllıca, güç veren kadın miti ansiklopedisine ve onunla ne yapacağımızı bilmemize gerek var diyorum.

The World According to Garp-John Irving

Yazıldığı zamanki kadar komik ve daha da trajik ve daha da gerçek. Benim en sevdiğim gül/ağla romanlarımdan ve arkadaşlarımla konuştuklarımdan ve öğrencilerime anlattıklarımdan.

To Be A Machine-Mark O’Connell (Türkçe yayımlanmamış)

Karmaşık ve mizahi, bu benim sürekli herkese-ver kitaplarımdan biri- her seferinde altı tane alıyorum. Geleceğimizin, insan olmanın onlar için her zaman problem olduğu birkaç asosyal hokkabaza bağlı olduğunu biliyor musunuz? Artık bunu çözebilirler!

Gerçekçiler için Ütopya: Kusursuz Dünyayı Nasıl İnşa Edebiliriz–Rutger Bregman

Bu bir Şimdi Oku kitabı. Bununla ilgili distopik bir şey yok: gelecek neslin daha iyisini yapabileceğine dair genç (29’unda), işlevsel fikirler.

Reading Shakespeare’s Sonnets: A New Commentary-Don Paterson

Bir fiyatına iki. Soneler benim en sevdiğim şairlerden Don Paterson tarafından incelenmiş ve açıklanmış. Bu akademik boş iş değil, okuması ilginç ve beyninize iyi geliyor.

Görünmez Kentler–Italo Calvino

Genç bir kadınken bu kitap bende çok etki yarattı. Henüz adı koyulmamışken o flash-fiction idi, ama Venedik hakkında garip ve görkemli bir hikâyenin içinde birlikte koşmak gibi- ruhunuzla özdeş bir Venedik-.

**Bu yazı www.vulture.com’da yayımlanmış yazıdan sadeleştirilerek çevrilmiştir. Türkçe’de yayımlanmamış kitapların başlıkları İngilizce olarak bırakılmıştır.