Akın Tek

Senarist / Senaryo Danışmanı

Biyografi

1974’te Almanya’da doğdu. Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde aldı, yüksek lisans eğitimini aynı üniversitede “İhsan Oktay Anar Romanlarında Üstkurmaca” teziyle Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde tamamladı. 2001 yılından bu yana vakıf üniversitelerinde öğretim görevlisi olarak eleştirel okuma ve yazma dersleri vermekte, aynı zamanda bu üniversiteler bünyesinde okuma atölyeleri ve yaratıcı yazma kursları düzenlemektedir. Bunun yanında metin/senaryo yazarlığı ve danışmanlığı, uzun metraj film/belgesel ve roman çevirmenliği yapmaktadır.

2009 yılında İstanbul Bilgi Ünivesites’inde “İhsan Oktay Anar Sempozyumu ve Sergisi”nin küratörlüğünü yaptı. Modern ve postmodern roman konusunda yazdığı makaleler çeşitli dergilerde yayımlandı. “Eşini Kaybeden” adlı öyküsü 2014’te Altzine dijital edebiyat platformunun yarışma seçkisine dahil oldu. Metin Deniz’den sahne tasarımı, Galip Tekin’den çizgi roman, Derviş Zaim’den senaryo dersleri aldı. Murat Gülsoy’un yaratıcı yazarlık, Ebru Ceylan’ın senaryo atölyelerine katılan Akın Tek, Senaryocular Derneği’nin düzenlediği senaryo kursunda Safa Önal, Macit Koper, Birol Güven, Ümit Ünal ve Kürşat Başar’ın derslerine devam etti, kursu Ümit Ünal atölyesi ile tamamladı. Bir dönem Don Kişot Yapım’da senarist olarak çalıştı. Arda Yalkın’la gerçekleştirdiği ortak video-art çalışmalarından senaryosunu yazdığı The Circle Jerk adlı video-enstalasyon 2016’da Barcelona Loop’ta ve 2017’de New York Moving İmages’de sergilendi, yine senaryo yazarı ve oyuncu olarak katkı verdiği Two Monologues adlı video eser Gelecek Kolajdır ve Deep Fried Dreams sergilerinde yer aldı.

Akın Tek akademideki çalışma hayatına bir yandan devam ederken bir yandan da senaryo danışmanlığı yapmaktadır. Şimdiye kadar Böcek Yapım, Ay Yapım, Kolor, Dijital Sanatlar gibi kuruluşlara uzun metraj ve dizi film alanında hizmet sunmuştur.