Bir romana ya da bir öyküye başladınız. Başlamak elbette zordu ama siz ilk cümlenizi buldunuz ve sonrası aktı gitti. Yazdınız, yazdınız ama bir türlü bitiremiyorsunuz. Ya içinizde eksik kaldığı hissi var ya hikâyenin bittiğinden emin olamıyorsunuz ya da tıkandığınızı hissediyorsunuz. Sonuç; son cümleyi yazıp noktayı koyamıyorsunuz. Tamam, kendinize beş dakika ara verin ve bu yazıyı okuyun lütfen.

  1. Başlamadan önce ya da hikâyenizin bu olduğuna emin olduğunuz bir noktada taslak çıkardıysanız metninizin buna uyup uymadığına bakın. Saptığınız noktaları tespit edin, gerekli olup olmadıklarına karar verin. Gerekli görmüyorsanız, çıkarın. Gerekli ise taslağınızın üzerinde bu düzeltmeleri yapın ve taslağa sadık kalın.

  2. Kurguda zaman, mekân, olay atlamaları var mı kontrol edin. Bazen yazarken hikâyenin içinde kaybolup geride bıraktığımız olaylar, bir kere uğrayıp unuttuğumuz mekânlar ya da zaman kaymaları yaratabiliriz. Bunlar varsa düzeltin, yoksa bu bölümü halletmiş olmanın mutluluğunu yaşayın.

  3. Ana hikâyeyi ve alt hikâyeleri kontrol edin. Sizin isteğiniz ya da hikâyenin gerektirdiği durumlar dışında açık kalmış uçlar var mı bakın.  Eğer okurun kafasında bu uçları kendi kapatsın istiyorsanız bırakın, ama bunu fark etmediyseniz hikâyeleri birbirine bağlayın. Minik derecikler ana nehre aksın.

  4. Bölümleri kontrol edin. Her bir bölümün fonksiyonel olması ve ana kurguya hizmet etmesi gerekir. Bölümler ana hikâyeye ve anlatmak istediğiniz temaya uygunsa tutun, değilse ve fazlalık olarak gözüküyorsa çıkarın. Attığınız bölümlerde anlatmak istedikleriniz varsa başka bölümlere kısa cümlelerle eklemeye çalışın.

  5. Karakterlerinizi bir daha inceleyin. Hikâyeye hizmet etmeyen, sadece bir sözü söylemek için bilinçaltınızdan çıkıp hikâyeye yerleşmiş karakterler varsa çıkarın. O karakterle anlatmak istediğiniz önemliyse başka olaylara ya da karakterlere bu görevleri verin.

  6. Son bölümü tekrar okuyun. Bu sizin ulaşmak istediğiniz son mu? Bu noktadan sonra devam etseniz hikâyenize katkıda bulunacak olaylar var mı? Yoksa bitmiş demektir.

  7. Söylemek istediğiniz her şeyi söylediniz mi? Tıkandığınızı düşünüyor olabilirsiniz ama belki de sizin, hikâyenizin ve karakterlerinizin artık söyleyeceği bir söz kalmamıştır. Hikâye sona ermiştir. Bir süre metinden uzak kalıp başka şeylerle ilgilenip metni tekrar yabancı bir gözle okumak bunu anlamanızı sağlayacaktır. Deneyin!

  8. Metni güvendiğiniz birkaç kişiye okutun ve görüşlerini alın. Bunlardan sizi de tatmin edenleri kullanın.

  9. Artık hazırsınız. Cesur olun ve son noktayı koyun.

  10. Yine de emin değilseniz, profesyonel yardım alın.